953WDAE High School Scoreboard **DISTRICT PLAYOFFS 5/7/19 **

@jayRecher

Pitchers of the Night : Myles Caba (Bloomingdale) - CG, 3 H, 6 K (Win vs. Riverview) -- Alex Marshall (Strawberry Crest) - CG, 2 H, 7 K (Win vs. Freedom) -- Dylan Eskew (Sickles) - CG, No-Hitter, R (0 ER), 2 BB, 8 K vs. Plant

Hitters of the Night : Shelton Quarles Jr. (Carrollwood Day School) - 3-3, RBI, 3 R, BB, SB -- Oscar Galvez (Jefferson) - 2-4, 2B, 3 RBI, 2 BB, SB -- Andrew Lara (Alonso) - 3-3, 3B, RBI, 2 R, SB

Games of the Night : Newsome 3, Palm Harbor University 2 -- Gaither 7, Hillsborough 6 -- Plant 1, Sickles 0

CLASS 3A DISTRICT 4

Seffner Christian 4, Santa Fe Catholic 1

  • Bobby Wellen (SC) - 3.2 IP, 4 H, R, 2 BB, 2 K (Win)
  • Spencer Boynton (SC) - IP, BB, K (Save)
  • Jackson Shelton (SC) - 3-4, 2B, 2 RBI, R

Bishop McLaughlin 7, Bell Creek 5

  • Adam Berry (BM) - 5 IP, 2 H, R, 4 BB, 2 K (Win)
  • Troy Wheeler (BM) - 2 IP, H, 3 R, 4 K (Save)
  • Derick Stager (BM) - 2-2, 2B, Sac Fly, 2 RBI, 2 R, BB, SB

Carrollwood Day 11, Cambridge Christian (F/5)

  • Dillon Baker (CDS) - 4 IP, 2 H, R (0 ER), BB, 6 K (Win) 3-3, 2B, 4 RBI
  • Shelton Quarles Jr. (CDS) - 3-3, RBI, 3 R, BB, SB
  • Chavez Summerville (CDS) - 2-3, 2B, 2 RBI, R

WHAT'S NEXT :

Bishop McLaughlin vs. Carrollwood Day - Thursday 4pm

Seffner Christian vs. Lakeland Christian - Thursday 7pm

CLASS 4A DISTRICT 4 (at Clearwater Central Catholic)

Tampa Catholic 9, Tampa Prep 6

  • Ryan Gonzalez (TC) - 5 IP (Win)
  • Kian Knutson (TC) - 2B, 3 RBI
  • Tony Watson (TC) - 3 R

Berkeley Prep 6, Brooks DeBartolo 3

  • John Dooley (BP) - CG, 4 H, 3 R, 2 BB, 7 K (Win)
  • Jakob Hines (BP) - 2-3, 2 2B, 2 R
  • Gunnett Carlson (BP) - 1-3, HR, RBI, 2 R

WHAT'S NEXT :

Berkeley Prep vs. Calvary Christian - Wednesday 4pm

Tampa Catholic vs. Clearwater Central Catholic - Wednesday 7pm

CLASS 6A DISTRICT 8 (at Jefferson)

Jesuit 15, Middleton 0 (F/4)

  • Justin Clark (J) - 3 IP, H, 2 K (Win)
  • Cole Russo (J) - 2-3, 4 RBI, 3 R, SB
  • Jimmy Clifford (J) - 2-3, 2B, 3 RBI

Jefferson 13, Robinson 1 (F/5)

  • Michael Dominguez (J) - 5 IP, H, R, 2 BB, 9 K (Win)
  • Oscar Galvez (J) - 2-4, 2B, 3 RBI, 2 BB, SB
  • Ben Kim (R) - 1-2, HR, RBI

WHAT'S NEXT :

Jefferson vs. Jesuit - Thursday 7pm

CLASS 9A DISTRICT 8 (at Alonso)

Alonso 8, Sarasota Riverview 1

  • Sam Drumheller (A) - 5.1 IP, 2 H, R, 4 BB, 6 K (Win)
  • Andrew Lara (A) - 3-3, 3B, RBI, 2 R, SB
  • Conor McNair (A) - 2-2, HR, 3 RBI, BB

CLICK HERE for more on this game from our friends at 813Preps.com

Newsome 3, Palm Harbor University 2

  • Zach Devito (N) - 2 IP, 3 H, R, BB (Win)
  • Cade Afeld (N) - 2-4, 2 R, 2 SB
  • Zach Benson (N) - 1-3, 2B, RBI, R, BB, SB

CLICK HERE for more on this game from our friends at 813Preps.com

WHAT'S NEXT :

Newsome vs. Alonso - Thursday 7pm

CLASS 8A DISTRICT 6 (at Plant City)

Bloomingdale 5, Riverview 0

  • Myles Caba (B) - CG, 3 H, 6 K (Win)
  • Brock Wilken (B) - 2-4, HR, 2 RBI
  • Antonio DeJesus (B) - 2-3, RBI, R, SB

CLICK HERE for more on this game from our friends at 813Preps.com

Plant City 7, Durant 1

  • Parker Messick (PC) - CG, 2 H, R, BB, 6 K (Win) 1-3, 2B, RBI, BB
  • Cole Cothren (PC) - 3-4, SB
  • Casey Mawhinney (PC) - 2-3, 3B, R

WHAT'S NEXT :

Bloomingdale vs. Plant City - Thursday 7pm

CLASS 7A DISTRICT 8 (at Gaither)

Leto 8, King 2

  • Coltin Pizzio (L) - 2-3, 2 R
  • Damien Breton (L) - 2-3, 2 R
  • Javy Hernandez (L) - 2B, 2 RBi

Gaither 7, Hillsborough 6

  • Austin Grause (G) - Win
  • Addison Dubin (G) - 2B, 2 RBI
  • Willie Jackson (G) - RBI single

CLICK HERE for an in-depth look at BOTH of these games from our friends at 813Preps.com

WHAT'S NEXT :

Gaither vs. Leto - Thursday 7pm

CLASS 7A DISTRICT 9 (at Lennard)

Lennard 12, Tampa Bay Tech 2 (F/6)

  • Yazael Nunez (L) - 6 IP, 7 H, 2 R, 8 K (Win) 1-2, 2 BB
  • Edward Tarrant (L) - 2-4, 2 2B, RBI, 3 R
  • Levi Montero (L) - 2-4, 2 RBI

Braden River 5, Armwood 3

CLICK HERE for a more in-depth look at BOTH of these games from our friends at 813Preps.com

WHAT'S NEXT :

Braden River vs. Lennard - Thursday 7pm

CLASS 8A DISTRICT 4

Wiregrass Ranch 3, Wharton 2

Strawberry Crest 8, Freedom 0

  • Alex Marshall (SC) - CG, 2 H, 7 K (Win) Sac Fly, RBI
  • Austin Obergfell (SC) - 1-2, BB, 3 RBI
  • Colby Fanning (SC) - 2-3, RBI, 3 R

CLICK HERE for more on these games from our friends at 813Preps.com

WHAT'S NEXT :

Wiregrass Ranch vs. Strawberry Crest - Thursday 7pm

CLASS 8A DISTRICT 5 (at Steinbrenner)

Plant 1, Sickles 0

  • Matt Coker (P) - 6.2 IP, 4 H, 4 BB, 3 K (Win)
  • Leo Oshinski (P) - 0.1 IP (Save)
  • Matthew Ward (P) - Game-Winning Run
  • Dylan Eskew (S) - CG, No-Hitter, R (0 ER), 2 BB, 8 K

CLICK HERE for more on this wild game from our friends at 813Preps.com

WHAT'S NEXT :

Plant vs. Steinbrenner - Wednesday 7pm

As always, for the BEST coverage of HS Baseball on the planet go check out our friends at 813Preps.com

813Preps also has a big golf tournament coming up and any contributions will help these guys in their efforts to give you the best coverage of High School Baseball ANYWHERE in the country. CLICK HERE for more details. I'll be there! Will you???

title

Content Goes Here